Znáte filmovou legendu „Kulový blesk“. Pokud ano, pak si možná vybavíte scénu, jak Josef Abrhám navštíví Ladislava Smoljaka v jeho domě, a ten mu v rámci krátké prohlídky venkovní terasy naznačí, že má podél zábradlí nainstalované potrubí na ohřev vody. Prý mu tam Slunce ohřívá vodu zadarmo, a tou se pak sprchuje.

Slunce na obloze

Film byl natočen v roce 1978, tedy před téměř půl stoletím, a již v té době se lidé aktivně zajímali o to, jak si usnadnit práci a ušetřit peníze, které zbytečně utrácejí za ohřívání vody v letním období. Vy to můžete provést velmi podobně, pokud si pořídíte solární sprchu. Dnes je v prodeji řada modelů, některé jsou pevné, jiné přenosné, a liší se i objemem zásobníku vody. Pokud chcete poradit, jak velký zásobník pořídit, orientujte se v hodnotách mezi 20 a 40 litry tekutiny, kterou jsou sluneční paprsky schopné ohřát v optimálním čase. Pokud by bylo vody v zásobníku příliš mnoho, budete čekat dlouhou dobu, než se voda ohřeje, pokud se vůbec ohřeje na teplotu vhodnou pro sprchování. A naopak příliš malý zásobník vám vystačí leda tak na umytí rukou a obličeje.

tekoucí voda

Buďte také pozorní, co se týče udržování patřičné hygieny, protože vlivem tepla se uvnitř mnohou rozmnožit bakterie a způsobit pak nepříjemná onemocnění. Neměli byste nechávat vodu delší dobu v zásobníku, například několik dní, voda by měla průběžně protékat, a pokud sprchu nepoužíváte, uzavřete přívodní ventil a vodu ze zásobníku vyprázdněte.

Solární sprchy se dnes báječně hodí nejen k zahradním bazénům, ale také třeba do zahrádkářské kolonie, na chalupu, anebo i na balkon, pokud bydlíte v přízemí a není problém s odtokem vody. Přenosnou sprchu si můžete odnést i k tenisovým kurtům nebo na golfové hřiště a oplachovat si tu obličej, ruce, zátylek nebo unavená a zpocená chodidla. Sprcha se vám také může hodit i na dovolené, například pronajímáte-li si horskou chalupu.

Back To Top