Kdybychom uspořádali anketu s otázkami, zaměřenými na nejrozšířenější předměty v domácnosti nebo na pracovišti, jak byste odpovídali? Na prvních místech by se asi objevil toaletní papír, ten jistě potřebujeme doma, v práci i na cestách, a kromě něj by se pak na předních pozicích zřejmě umístily hrnky na čaj či kávu, sklenice, talíře a příbory, a také tužky, papír a propisky. Propiska je natolik známá věc, že i malé děti ví, jak vypadá. Seznamují se s ní již v době, kdy ještě neumí psát, a prozatím s ní vytváří různé klikyháky a neumělé obrazce, než získají trochu cviku a budou malovat a psát něco skutečně hezkého a zajímavého.

psací potřeby ve futrálu

Víte, kdy vlastně propiska vznikla, a kdo ji vynalezl? Zasloužil se o to Maďar László Bíró, jehož židovský původ jej donutil před druhou světovou válkou emigrovat nejprve do Paříže, a posléze do Argentiny, kde také žil svůj plodný život až do roku 1985. V Paříži si nechal patentovat vynález kuličkového pera a my bychom jej mohli považovat za jeden z nejdůležitějších objevů dvacátého století. Je totiž velký rozdíl vytáhnout z kapsy propisku a začít psát po papíře prakticky ihned, bez přípravy, v porovnání s psaním plnicím perem, k němuž potřebujete inkoust. Plnicí pero musíte nejprve naplnit, musíte tomu věnovat jistý čas, budete navíc zapatlaní až za ušima, jistě víte, co inkoust umí.

vynález kuličkového pera

Kuličková pera neboli propisky se již rozšířily do celého světa v takovém rozsahu, že snad neexistuje nikdo, kdo by je v civilizovaném světě neznal. Toho lze také mistrně využít k propagačním účelům. Chcete-li někoho obdarovat drobným, ale praktickým a šikovným dárkem, vytáhněte z futrálu svazek reklamních propisek s potiskem a rozdejte je svým zákazníkům, kamarádům, kolegům v práci, rodičům, zkrátka komukoli, na kom vám záleží. Říká se, že propisek není nikdy dost, něco na tom pravdy asi bude, protože je ztrácíme, zapadávají na dno tašek, zakutálí se pod postel či psací stůl, a než je najdeme, vždy se hodí nějaká náhradní. A třeba ta s potiskem od vás, co si vložíte do keramického hrnku a ponecháte na psacím stole.

Back To Top