Jedním z poměrně běžných materiálů používaných v nábytkářském průmyslu je bezesporu dřevotříska. Její výhodou je především nízká cena i hmotnost. Také se s ní poměrně lehce pracuje, pokud potřebujete vyříznout nějaký díl. Není tedy divu, že je často používána například jako zadní díl v sériově vyráběných skříní.

I tento materiál má však své mouchy, jak zjistil každý, kdo se například pokusil nasadit vruty do dřevotřísky. Ačkoliv totiž na první pohled vypadá solidně, ve skutečnosti je velmi křehká. To je způsobeno tím, že se v podstatě jedná o k sobě silně stlačené dřevěné odštěpky.

dřevotříska zblízka

To mimo jiné znamená, že se velmi snadno trhá. Pokud se v ní pokoušíte udělat díru, ať už právě vrutem či jen vrtačkou, zjistíte, že se vám prakticky začne rozpadat pod rukama. Původně malá díra je tak najednou mnohem větší. Právě tento fakt způsobuje problémy při vkládání vrutů. Zde totiž obvykle potřebujeme, aby byl celý otvor zakryt hlavičkou. To je však právě zde velmi těžké provést. I proto se zde používají speciální typy vrutů, které mají hlavu velmi širokou. Ani ty však nemají vždy úspěch.

z dřevotřísky se vyrábí i knihovny

Bohužel, právě nízká cena je to, proč je dřevotříska stále tak často používaná. Pro firmy je bonusem i to, že nemá zrovna dlouhou životnost, zvláště pokud je vystavena větší zátěži. To totiž znamená, že si zákazník brzy bude potřebovat koupit novou skříň, což je pro prodejce jen výhodné.

Jistě, není to ani zdaleka ideální situace, bohužel se zdá, že s ní příliš nenaděláme. Jedinou možností je kupovat skutečně solidní nábytek z pravého dřeva. Ten však není nejlevnější a tak může být nad naše finanční možnosti. Pokud však chceme něco vyrobit doma v dílně, pak bychom dřevotřísku měli opominout a použít místo ní klasické dřevo. Nejenže se s ním bude pracovat lépe, výsledek také bude mnohem lépe vypadat a zároveň i náš výrobek déle vydrží – a to jsou rozhodně velké plusy.

Back To Top