Asi není nikoho, kdo by neznal jméno alespoň jednoho známého, úspěšného sportovce. A je jedno, v jakém konkrétním sportu se angažuje. Tito lidé mají v podstatě status celebrit, se vším, co to obnáší. Mají své fanoušky a jejich zápasy či zápasy jejich týmu bývají vyprodané.

 

Zde je dobré se zamyslet, proč tyto lidi vlastně obdivujeme. Jistě, na sportovišti podávají obdivuhodné výkony, ale je to dostatečný důvod pro jejich slávu? Zvláště když vezmeme v úvahu, že někteří, kteří jsou stejně dobří, avšak v jiném sportu, tak populární nejsou. Kolik z nás by například dokázalo jmenovat nějakého úspěšného házenkáře? A přitom i takoví existují.

 

 být populárním boxerem není snadné

 

Proto je dobré se zamyslet nad tím, co vše zde vlastně hraje roli. A zjistíme, že výkon onoho sportovce je prakticky až někde na spodních příčkách pomyslného žebříku. Na těch horních jsou úplně jiné hodnoty. Co tedy dělá sportovce skutečně populárním?

 

Na prvním místě jsou to bezesporu peníze. Čím více vydělává, tím je mezi lidmi známější. Zde se v podstatě jedná o jakousi nekonečnou smyčku: čím více sportovec vydělává, tím je populárnější. A čím je populárnější, tím více peněz dostává. Jediné, co může tento kolotoč narušit, je pokles výkonnosti (lidé mají rádi především ty, kteří konzistentně vyhrávají), dlouhodobější přerušení kariéry například v důsledku zranění či ukončení sportovní činnosti.

 

fotbal patří mezi oblíbené sporty

 

Důležitou roli zde hraje také marketing, a to jak daného sportu obecně, tak i konkrétního sportovce. Čím více jej vídáme na obrazovkách televize či obálkách časopisů, tím více se nám dostane jeho jméno do povědomí a tím se také stane známějším. S předchozím bodem souvisí již zmíněné odvětví, ve kterém sportuje. To ovšem nemusí být tak důležité, prorazit může v podstatě kdekoliv. Jen například v šipkách to dá podstatně více práce, než například ve fotbale. Další otázkou je, zda si vůbec onu popularitu zaslouží. Ovšem to už je mimo téma tohoto článku. Přesto je dobré se nad tím zamyslet – jsou to skutečně dobré vzory jak pro nás, tak i pro naše děti?

Back To Top